Izrael je uništio uslove za život u Gazi, ali su daleko od pobjede uz izgubljenu međunarodnu reputaciju

featured image

17. jan 2025. 08:44

Nakon 15 mjeseci nemilosrdnog bombardiranja koje je uzrokovalo smrt i razaranja bez presedana u Gazi , analitičari kažu da je Izrael daleko od pobjede.

Uprkos svojoj ogromnoj vatrenoj moći i međunarodnoj podršci, Izrael nije uspio postići nekoliko svojih ključnih ciljeva za rat, pokrenut 7. oktobra 2023. nakon napada na južni Izrael pod vodstvom Hamasa. 

Ovaj neuspjeh, zajedno s ogromnim ljudskim troškovima u Gazi, otkriva dublju krizu unutar izraelske vojne i političke strategije, kažu analitičari Sami Orabi i Ameer Makhoul. 

7. oktobar je bio ogroman strateški, vojni i obavještajni neuspjeh za Izrael, koji su njegove oružane snage namjeravale nadoknaditi.

Međutim, na mnogo načina izraelske vojne akcije samo su pogoršale te slabosti, a ne i ojačale, tvrde Orabi i Makhoul.

“Izrael je bio primoran da potpiše sporazum s pokretom za koji je rekao da je došao da uništi, iskorijeni”, rekao je Orabi, politički analitičar iz Ramale, za Middle East Eye. “To znači da slika razbijena 7. oktobra nije obnovljena do ovog trenutka.”

Ali uprkos tom neuspjehu, jedini uspjeh Izraela ne treba zanemariti: uništavanje života u Gazi.

To će Palestince u Gazi, uključujući Hamas, ostaviti pred ogromnim izazovima u budućnosti, dodaju oni.

REUTERS/Amir Cohen

Nema pobjednika 

Kada se procjenjuje rat i predviđaju njegove posljedice, ne može se previdjeti ogromna ljudska cijena i ogromna razaranja u Gazi, kaže Orabi. 

“Rasprava o uspjehu i neuspjehu treba biti oprezna i rezervisana u velikoj mjeri, jer mora uzeti u obzir ljudske troškove plaćene unutar Gaze”, dodao je on.

“Možemo reći da okupacija nije uspjela postići neke od svojih ciljeva, ali ne možemo previdjeti masovna razaranja i tešku ljudsku cijenu koju je nametnula Palestincima unutar Gaze.” 

Makhoul, pisac i aktivista iz Haife, dodaje da s obzirom na to, nema jasnog pobjednika u ratu. 

“Palestinski narod je platio izuzetno visoku cijenu koja se ne može opisati kao ‘pobjeda’ ili plaćena zarad pobjede”, rekao je on za MEE.

“S druge strane, Izrael ne može tražiti bilo kakav oblik pobjede. Naprotiv, unutar Izraela postoji unutrašnji osjećaj da je poražen.”

Izrael nije uspio ostvariti velike strateške ili vojne pobjede. Zapravo, moglo bi se tvrditi da je Izrael izgubio strateški, ostavljajući ga u lošijoj poziciji na globalnom i regionalnom nivou nego što je bio 6. oktobra 2023. 

Većina ciljeva koje je Izrael postavio nakon iznenadnog napada pod vodstvom Hamasa, u kojem je poginulo oko 1.200 Izraelaca, nije ispunjena.

REUTERS/Mohammed Salem

To uključuje eliminaciju Hamasovog vojnog krila, rušenje njegove vlade i oslobađanje svih 240 izraelskih zarobljenika koji se drže u Gazi.

Prema analitičarima, ima i neuspjeha u postizanju drugih nenajavljenih ciljeva, poput obnavljanja odvraćanja, protjerivanja Palestinaca iz Gaze i okupacije dijelova enklave. 

“Izraelska okupacija nije uspjela raseliti Palestince izvan Pojasa Gaze, nametnuti naseljavanje, nametnuti dugoročnu vojnu okupaciju, eliminirati Hamas ili pronaći alternativu njegovoj vladavini”, objasnio je Orabi. 

Dugoročne posljedice 

Makhoul ide dalje, navodeći da Izrael nije doživio samo vojni već i strateški neuspjeh, s raspadom političkih saveza i narušenom međunarodnom reputacijom. 

Savezi sa arapskim zemljama koji su sklopljeni tokom prve administracije Donalda Trampa brzo su narušeni, ostavljajući Izrael sa manje regionalnih i međunarodnih saveznika.

“Strateška težina Izraela je značajno opala i na arapskom i na globalnom nivou,” tvrdi Makhoul. 

Postupci Izraela su također doveli do duboke promjene u globalnoj percepciji, kažu oba analitičara. 

Nekada neosporna podrška Zapada Izraelu sada je dovedena u pitanje, sa sve češćim pozivima na odgovornost. 

Makhoul napominje da se palestinsko pitanje ponovo snažno pojavilo na međunarodnom dnevnom redu, posebno u svjetlu izraelskog kršenja međunarodnog prava. 

“Palestinsko pitanje je sada u veoma snažnoj strateškoj poziciji na globalnoj sceni”, piše on, citirajući preliminarnu odluku Međunarodnog suda pravde da je Izrael vjerojatno počinio genocid u Gazi i sve veći međunarodni pritisak na Izrael.

REUTERS/Umit Bektas

S druge strane, Hamas će pronaći ogromne izazove koje treba riješiti kada oružje utihne.

Morat će se suočiti s palestinskim narodom i opravdati rat, olakšati rekonstrukciju Gaze i obnoviti njene kapacitete, kaže Orabi.

“Proces rekonstrukcije će biti veliki izazov”, rekao je on.

“Imamo hiljade djece bez roditelja, djece koja su preživjela dok su im cijele porodice zbrisane, ponekad sedmogodišnje dijete odgovorno za jednogodišnjeg ili dvogodišnjeg brata ili sestru, i tako dalje”, dodao je.

“Osim toga, ima mnogo ranjenih. Postoje glavna socijalna pitanja koja treba riješiti.”

Odvraćanje i prkos 

Jedna od glavnih promjena za koju će trebati vrijeme da se procijeni jeste kako je ovaj rat utjecao na percepciju Izraela od strane njegovih neprijatelja i da li će rat djelovati kao odvraćanje. 

„Jesu li Izraelci uspjeli promijeniti percepciju palestinskog naroda o uzaludnosti otpora?“ upitao je Orabi. 

Dok je uništenje Gaze bilo katastrofalno, odbijanje kapitulacije učinilo je Hamas simbolom prkosa, tvrdi on.

Ovo će, zajedno sa ljudskom patnjom, dugoročno biti pokretačka snaga šire palestinske borbe. 

Značaj napada 7. oktobra, koji je razotkrio ranjivost u obavještajnim i vojnim sposobnostima Izraela, ostat će zauvijek prisutan.

“Prvi put bi Izrael mogao biti meta, prevaren i poražen”, rekao je Orabi. 

To će, vjeruje, imati trajne implikacije na budućnost palestinskog otpora i izraelske sigurnosti u godinama koje dolaze.

OSZAR »
OSZAR »