Trump i Zelensky jedan na jedan: Petnaest minuta razgovora u bazilici koji bi mogao biti historijski

featured image

26. apr 2025. 17:27

U mnogo prijatnijem tonu, nego što su to uradili posljednji put, krajem februara, kada su se bez planiranog ručka i uz svađu pred novinarima u Bijeloj kući, ekspresno rastali, uz Trumpovu poruku Zelenskom – Igraš se sa trećim svjetskim ratom, američki i ukrajinski predsjednici danas su se susreli u Rimu.

Susret Donalda Trumpa i Volodymyra Zelenskog u bazilici Svetog Petra, trajao je kratko, 15 minuta, i desio se samo nekoliko minuta uoči početka sahrane papi Franji.

Zaštita života Ukrajinaca

„Susret se održao jedan na jedan gdje su oba čelnika stigla da učestvuju u misi u čast uspomene na papu Franju. Predsjednici su razgovarali o nizu važnih i hitnih pitanja. Ukrajina računa na rezultate u vezi sa postavljenim pitanjima: zaštita života Ukrajinaca, potpuni i bezuslovni prekid vatre, pouzdan i trajni mir koji će zaštititi od ponavljanja rata“, piše uz objavljenu fotografiju na zvaničnoj stranici Predsjedništva Ukrajine.

Navedeno je i kako je Zelensky istakao da je ovo bio simboličan susret sa potencijalom da postane historijski ako se ostvare zajednički rezultati, te je izrazio zahvalnost Donaldu Trampu.

Pregovori Ukrajine i Amerike, kao i Amerike i Rusije u vezi sa prekidom ruske invazije na Ukrajinu, koja traje od februara 2022. godine, te postizanju dugoorčnog mira, traju od Trumpovog ulaska u Bijelu kuću.

U centru pregovora je ekonomija, Trump ne krije da je uslov potpisivanje ugovora s Ukrajinom o eksploataciji prirodnih minerala ove zemlje, što je vid kompenzacije za materijalnu pomoć koju je SAD dao Ukrajini otkako ju je napala Rusija.

Dugi pregovori

Amerika i Rusija su blizu tačke konačnog dogovora, što je potvrdio i američki predsjednik, koji je samo nekoliko sati prije sastanka sa Zelenskim u Vatikanu, izjavio da su Kijev i Moskva “vrlo blizu dogovora” o okončanju rata.

Finalna verzija sporazuma još je u izradi, a prema informacijama koje su do sada procurile u javnost, osim minerala mogao bi uključivati i ​​kontrolu ukrajinske energetske infrastrukture, nafte i plina.

Ono što se zna od ranije, a što je prije nekoliko dana objavila i Vlada Ukrajine, dvije zemlje su potpisale Memorandum o namjerama, a prema kojem bi SAD i Ukrajina osnovale Investicioni fond za obnovu Ukrajine kao dio ekonomskog partnerstva, te da je cilj da se tekst finalizira do 26. aprila ove godine. Da li je današnji sastanak to neformalno i označio, budući da se desio 26. aprila, saznat će se uskoro. Za sada nema novih informacija, šta je konkretno rečeno tokom 15-minutnog sastanka.

BBC podsjeća kako je prvobitni sporazum trebalo da bude potpisan u februaru, ali je iskočio iz kolosijeka nakon što se sastanak američkog predsjednika Donalda Trumpa i Zelenskog pretvorio u javnu galamu.

Trump i Zelensky su razgovarali 15 minuta, Foto: Predsjedništvo Ukrajine

Ono što se za sada zna, jeste da dorađena verzija sporazuma, kojeg nazivaju i ekonomsko partnerstvo dva naroda i dvije vlade, osim uspostavljanja zajedničkog investicionog fonda, kojim će podjednako upravljati, uključuje i značajnu finansijsku i materijalnu podršku SAD Ukrajini. U njemu se ne spominje riječ minerali, dok BBC citira ukrajinsku ministricu ekonomije Juliju Sviridenko koja je priznala da se na tekstu konačnog dokumenta još radi, ali da očekuje da će sporazum biti “veoma koristan za obje zemlje”.

Šta krije sporazum

Ako je već tačno da je skoro finalni tekst sporazuma sličan onom koji su objavili ukrajinski mediji, neposredno pred sastanak Zelenskog i Trumpa u Bijeloj kući u februaru, onda se može zaključiti da će Ukrajina uložiti 50% budućih prihoda od državnih mineralnih resursa, nafte i gasa u investicioni fond, koji bi se koristio “za promociju sigurnosti i prosperiteta Ukrajine“, a da će SAD “održavati dugoročnu finansijsku posvećenost razvoju stabilne i ekonomski prosperitetne Ukrajine”.

Ono što je Ukrajini krucijalno, to su američke sigurnosne garancije, koje ova zemlja još uvijek ne dobiva niti usmeno niti u tekstu sporazuma. Ukrajina želi biti sigurna da ponovo neće biti napadnuta od svog susjeda i da će zemlja postići trajni mir, ali za sada, takvih garancija nema iz Washingtona. Iz svega što je rečeno do sada, podrazumijeva da SAD razumije ukrajinske napore, i želi da ukrajina što prije postigne mir sa Rusijom, da ima pravo da se brani, ali garancija kakve bi ona željela nema, a da li će ih dobiti, bit će poznato kada se objavi i zaključi finalni sporazum dvije zemlje.

OSZAR »
OSZAR »