Šta je HS kod u biznisu

Više od 200 zemalja i ekonomskih regija koriste u poslovanju Harmonized System (HS) ili kodove Harmonizovanog sistema carinske tarife. U upotrebu je ušao 1983. godine, nakon što ga je razvila Svjetska carinska organizacija (WCO). Harmonizovani sistem klasifikacije poznat i kao HS nomenklatura, globalno je priznat sistem kodiranja i predstavlja neizostavan dio međunarodne trgovine. Služi za klasifikaciju proizvoda kojima se trguje širom svijeta.
Proces izvoza
Zahvaljujući HS-u carinski organi su u mogućnosti brzo identificirati proizvode i primijeniti odgovarajuće carinske tarife kao i prikupiti statističke podatke o međunarodnoj trgovini.
Ukratko, ovaj sistem u mnogome olakšava proces izvoza. Koristi šestocifrene šifre za identifikaciju robe u globalnoj trgovini.
A, kako on izgleda u praksi?
Poglavlje označava prve dvije cifre za oznaku osnovne kategorije robe, naslov se odnosi na treću i četvrtu cifru koja precizira vrstu robe, dok se podnaslov označava petom i šestom cifrom koje preciznije klasificiraju određeni proizvod. Naprimjer, HS kodom 0805.10 označene su svježe ili sušene narandže.
08 je poglavlje: Jestivo voće i orašasti plodovi; kore agruma ili dinja. 0805 je naslov- agrumi, svježi ili sušeni, a 0805.10 podnaslov – narandže svježe ili sušene.
U Americi se kod proširuje na osam brojeva kako bi se dodatno objasnio proizvod. Pa tako naprimjer, 0805.10.00.20 znači temple narandže, 0805.10.00.40 ostale narandže, a 0805.10.00.50 ekološki certificirane narandže.
Ovaj kod vidjet ćete u carinskim deklaracijama, fakturama i drugim trgovinskim dokumentima kako bi se precizno identificirao proizvod.
Primjer pametnih telefona
Kompanija koja izvozi, recimo, pametne telefone, koristi HS kod 8517.12 kako bi ispravno klasificirala proizvod, budući da carinske vlasti u svakoj zemlji traže preciznu oznaku šta se uvozi ili izvozi, također, da bi izbjegla probleme na granici zbog pogrešnog koda, na koncu da bi platila tačnu sumu za carine i porez.
Carinske stope ovise i od trgovinskih sporazuma (CEFTA, EU, EFTA i dr.), ovim kvotama se one preciziraju, te se postiže i pravilna primjena kvota, naročito u slučajevima koje dozvoljavaju izvoz robe bez dodatnih dozvala.
Jasno je kroz navedene primjere da HS kodovi ne samo da olakšavaju izvoz preciznom klasifikacijom proizvoda, već i pomažu trgovcima da ne naprave grešku kod izračuna carina i poreza, jer pogrešan kod može rezultirati višim troškovima ili kaznama. Osim toga, precizna klasifikacija osigurava poštivanje međunarodnih trgovinskih pravila, ali i analizu tržišta.